Robotnicy w XIX i XX wieku

2015-06-10

Repozytorium utworzone w Ośrodku Badań Interdyscyplinarnych nad Wielokulturową Łodzią i Regionem UŁ w ramach grantu MNiSW w programie NPRH pt.: Utworzenie repozytorium cyfrowego zbioru "Robotnicy w XIX i XX wieku".

Repozytorium powstało w oparciu o zgromadzony w archiwum naukowym Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ zespół około 9 tysięcy reprodukcji fotografii i ich opisów pochodzących z konkursu „Fotografia robotnicza”, ogłoszonego w 1985 roku przez redakcje tygodników „Przekrój” i „Polityka” oraz kwartalnika „Fotografia”. Organizatorzy konkursu prosili o nadsyłanie prywatnych, oryginalnych zdjęć z albumów rodzinnych, „obrazujących kształtowanie się klasy robotniczej na ziemiach polskich aż po rok 1945, rok nacjonalizacji przemysłu w Polsce, i pierwsze lata odbudowy kraju”. Najstarsze nadesłane zdjęcie pochodzi z 1881 roku, najmłodsze zdjęcia zostały zrobione w latach osiemdziesiątych XX wieku.Po zakończeniu konkursu i ogłoszeniu wyników jury konkursu zadecydowało, że zdjęcia i ich opisy zostaną przekazane do archiwum naukowego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ (wtedy Katedra Etnografii). W Instytucie zostały one najpierw zreprodukowane, następnie każde zdjęcie, sprowadzone do jednego wymiaru, wywołane zostało na papierze i powkładane w odpowiednio opisane i zinwentaryzowane koperty.

Znajdujące się w archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ fotografie z konkursu przedstawiają robotników i ich rodziny – ludzi pracujących fizycznie w przemysłowych zakładach lub mających prawny status robotników zatrudnionych w różnych przedsiębiorstwach, również w rolnictwie czy w leśnictwie. W zbiorze znajdują się zbierane latami, niekiedy od końca ubiegłego wieku, kolekcje rodów górniczych, kolejarskich, murarskich, rodzin włókienników.

Link do repozytorium

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji